2012. december 18., kedd

Kis operációs rendszer történelem

DOS + Windows 3.1

286-s, 386-s, 486-s és az AMD K5-s asztali gépeimen valamint a 386-s laptomon a DOS volt az operációs rendszer. Én szerettem. Gyakorlatilag ezzel tanultam meg a számítógép kezelését. Sok olyan dolgot kitapasztalhatott az ember, amit egy ablakos grafikus rendszerben nem lehet, és a mai napig hasznát veszem ezeknek a tapasztalatoknak. A Windows 3.1 gyakorlatilag csak azért volt telepítve a gépemen, merd a Word 6.0-s szövegszerkesztő azon futott, bár a DOS alatt futó Context szövegszerkesztő volt a kedvencem (egy példánya még mindig meg van)



Windows 95

Ennek az operációs rendszernek a megjelenése szerintem sokaknak mérföld kő volt (tekintsünk el az OS/S. az Apple, és az Atari használóktól). A PI-s gépemre ez került, és annyi kék képernyőt, mint itt én még nem láttam. Mégis, a karakteres DOS után egy új élményt nyújtott.


Windows 98, ME, 2000

Ezeknél már olyan nagy újdonságok nem voltak, kicsit más kinézet, alig nagyobb biztonság, és nem sokkal kevesebb kék halál. Nekem a 98 vált be a legjobban (bár a 2000-t csak érintőlegesen használtam). Az Me nagy melléfogás volt Billék részéről. Nagyon nem szerettem. A 2000-l annyit, hogy most telepítettem a P3-s Compaq gépemre AMD Athlon 900 MHz CPU, 192 MB Ram). Nagyon gyors a rendszer, és még most is teljesen használható. Ugyanezen a gépen az XP csak döcögött. Mondjuk a mobil net modemem még nem működik a rendszeren, de szerintem még erre is találok megoldást. Persze a programok legújabb verziói nem működnek 2000 alatt, de egy régebbi gépen nem is lenne sok értelme az új csili vili programokat futtatni. Mindenesetre a régi vasamból a 2000-l egy mindennapi használatra alkalmas gép lett. (Persze különböző LINUX-al is elérhetjük ugyan ezt.





Windows XP

Nagyon eltalálták. Sok rosszat elmondtak róla, de mindentől függetlenül egy jól használható rendszer. A legrégebben ezt használom, és igazi nagy bajom sohasem volt vele. Persze.... félévente újra kell telepíteni, néha idegesítő dolgokat csinál, de én szeretem.


Windows Vista:

Próbáltam, és menekültem. Az Me sem volt sikeres, de a Vista túltett rajta.



Windows7

Kipróbálgattam, de megfelelő videokártya hiányában a teljesen nem tudtam kihasználni a lehetőségeit. Annyi biztos, hogy stabil a rendszer, gyakorlatilag nem tudtam kiakasztani. Ha valami problémája van akkor a problémás részt leállítja, amit jelez felénk. 
Mindenesetre nem lesz olyan népszerű (szerintem) mint az XP, mert már elérhető a Windows8, ami nem kíván erősebb gépet, mint a 7, így sokan fognak váltani.


2012. december 8., szombat

Compaq Presario 5000 új életre keltve

Minap, a heti szemét elvitel során a kukák mellé kidobva egy számítógépre lettem figyelmes. Mivel láttam, hogy két optikai meghajtó, és videokártya van benne, gondoltam hazaviszem és letesztelem. A ház koszos volt, verte az eső, illetve a hó.
Otthon kiszárítottam, kitakarítottam, és a házon lévő adatok alapján beazonosítottam, hogy egy Pentium 3-s Compaq Presario 5000-s gépről van szó.






Paraméterei: 900 MHz AMD Athlon processzor, 64 MB-s Hercules 3D Prophet 4500 AGP videokártya. A három SDRAM helyen 2 db 64 MB-s és 1 db 128 MB-s RAM, 1 db CD Író/olvasó és 1 db DVD olvasó, 20 GB HDD, integrált hangkártya, PCI-s FAX/DATA modem.

Monitorra rákötöttem, se kép se hang. Kis próbálgatás (na jó három nap próbálgatás) után rájöttem, hogy a 2 db 64 MB-s RAM volt a ludas a nem indulásban, mert ha csak a 128 MB-s modult hagytam benne szépen beindult.

Ezek után már csak op. rendszer kellett rá, és már lehet is szörfölni a neten.

Nem tudom láttatok-e már ilyen Compaq házat, de hihetetlenül egyszerűen, csavarok nélkül lehet benne az optikai meghajtókat, illetve a floppíkat (2 db hely, egyikben benne volt a kis lemez meghajtó) cserélni. A ház burkolata is csavarok nélkül rögzített. Az előlap alsó részén egy lehajtható rekesz alatt 4 CD/DVD fogadására alkalmas tartó van.

Nem is értem, hogy ilyen remekbe szabott házat miért nem lát sűrűbben a szegény egyszerű felhasználó.  

Lehet kicsit furcsának tűnhet, de örömmel tölt el, hogy egy jó kis gépet sikerült megmentenem az enyészettől.

Terveim szerint kerül rá egy kis erőforrás igényű Linux operációs rendszer, és így még a mindennapi internetezésre tökéletesen meg fog felelni, még egy jó darabig.

2012. december 7., péntek

Digitális szakácskönyv otthonra

Aki főzőcskézik otthon, annak biztosan gyűlnek a receptek is, vagy egy kis füzetecskében, vagy papírfecniken. Így -ha csak nem olyan szerencsés, hogy a recepteket emlékezetből tudja - egy-egy étel elkészítéséhez mindig elő kell kotorni a megfelelő receptet. Nem tudom ki hogy van ezzel, de én soha nem találom amit keresek. Hogy ez ne forduljon elő segítségünkre lehet a BigOven nevezetű program, melyben a receptjeinket tárolhatjuk, több szempontból rendszerezhetjük és az előkeresésük sem okoz gondot. Kis szépséghiba, hogy a program nem beszéli a mi nyelvünket, de minimális angol nyelvtudással szót lehet vele érteni.

Főleg otthoni felhasználásra készült, teljes „konyhai menedzsmentet” kínáló szoftver. Rengeteg recept található benne (angolul), ezeket szűrhetjük is gasztronómiai égtáj (pl. amerikai, kínai, európai konyha stb.) vagy összetevők (csirkehús, vegetáriánus, ételek brokkolival stb.) szerint. A recept adatbázist online frissíthetjük, és mivel az online receptcserére is van lehetőség, a saját ételeink receptjét is bármikor feltölthetjük. A recepteket a felhasználók értékelik, kis csillagok jelzik, hogy mennyire ízlett egy-egy étel a világ internetezőinek. A megfelelő ételt kiválasztva, egy rövid leírást látunk (s még azt is elolvashatjuk, hogy miben mennyi kalória/kalcium stb. van). Tanulmányozhatjuk a pontos elkészítési útmutatót, és persze kapunk egy bevásárlólistát is, a szükséges hozzávalókkal. Saját vásárlólistát is készíthetünk, a létező összes hozzávaló szerepel a programban, csak klikkelünk, kiválasztjuk a mennyiséget, kinyomtatjuk és kész is! A beépített „calendar” funkciónak köszönhetően megtervezhetjük a napi vagy akár a heti menüt. A kipróbálható verzió korlátozás nélkül használható.

Természetesen saját recept gyűjteményt is létre tudunk benne hozni, és a programnak meg van az a jó tulajdonsága, hogy az általun k magyarul beírt hozzávalókat megjegyzi, illetve saját címkéket is létre tudunk hozni, így lassan a szoftver "megtanul" magyarul. A receptekhez képeket tudunk hozzáadni, ezzel színesítve recept gyűjteményünket.

2012. december 2., vasárnap